Jak vybrat disky na auto a co je to homologace?

Stojíte před otázkou, jaké disky na auto zvolit? Potřebujete jen vyměnit stávající disky a nevíte, jak vybrat ty pravé pro váš vůz? V tomto článku se zaměříme na výběr disků a také si vysvětlíme, co to znamená homologace a proč je důležitá.

Disky na auto

Disky na auto hrají důležitou roli v bezpečnosti a také výkonu vozidla. Vyrábí se obvykle z hliníku, oceli nebo lehkých slitin a jejich rozměry a styl mohou mít výrazný dopad na jízdní vlastnosti. Mít správné disky může snížit opotřebení pneumatik a prodloužit tak jejich životnost. Výběr správných disků závisí na individuálních potřebách a preferencich každého řidiče.

Hliníkové disky na auto

Hliníkové disky mají několik výhod oproti obyčejným plechovým diskům. Hlavní výhodou ALU kol je jejich nízká hmotnost. Díky té se může zlepšit akcelerace, brzdění a ovladatelnost auta, což může mít pozitivní vliv na komfort jízdy a bezpečnost. Navíc mají přívětivý vzhled a širší možnosti designu. Také více odolávají korozi, což je často důvod, proč jsou volbou číslo jedna pro majitele sportovních vozů.

Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena a vyšší riziko poškození. Proto je nutné dbát na správnou údržbu a zvolit disky, které jsou dostatečně pevné a odolné.

Ocelové disky na auto

Mezi hlavní výhody patří nižší pořizovací cena a větší odolnost vůči poškození, obecně jsou méně náchylné k prasknutí nebo deformaci.

Nevýhodou může být jejich vysoká hmotnost, což může mít negativní vliv na jízdní vlastnosti. Může se zvýšit spotřeba paliva, snížit akcelerace a schopnost brzdění. Ocelové disky mohou být méně atraktivní, což může být pro mnoho majitelů aut důležitý faktor, který je od koupě ocelových disků odradí.

Titanové disky na auto

Titanové disky mají extrémně nízkou hmotnost, zároveň jsou pevné a odolné. Vyrábí se pomocí 3D tisku, což umožňuje vytvářet disky rozmanitých designů. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena. Hodí se především pro sportovní a závodní vozy, kde jsou klíčovými vlastnostmi hmotnost a pevnost.

Disky na auto z magnézia

Disky na auto z magnézia jsou poměrně neobvyklou volbou. Jedná se totiž o hořlavý materiál, který je navíc citlivý na rezivění. I tyto disky však mají výhody, pro které jsou mezi zákazníky oblíbené.

Vyznačují se velmi nízkou hmotností, což pomáhá zlepšit jízdní vlastnosti vozidla a jsou pevné. Na druhou stranu jsou poměrně drahé.

Homologace disků

Homologace disků je proces jejich testování a schvalování pro použití na silnicích. Aby byl disk homologován, musí splňovat specifické technické a bezpečnostní standardy. Každý takový disk je pak označen a jasně dokazuje, že splňuje všechny požadavky a je spolehlivé jej použít v silničním provozu.

Ve většině zemí je homologace disků povinná a ty, které nejsou homologované, mohou být nebezpečné. Někdy je dokonce jejich použití na silnicích nezákonné. To platí i pro Českou republiku. Používání disků bez homologace na silnicích může vést k pokutě nebo dokonce zákazu používání vozidla na vozovce.

Tip: Není to jen homologace disků, která může částečně zajistit vaší bezpečnost na cestách. Ve voze by neměla chybět ani povinná výbava automobilu.

Jak se provádí homologace?

Homologace se provádí zkušebními a testovacími procesy. Jen tak lze ověřit, že disky splňují všechny standardy. Výrobci disků tak musí podstupovat tyto testy, aby pro své produkty získali homologaci.

Testování zahrnuje zkoumání různých faktorů, jako je bezpečnost disků, jejich pevnost, testování koroze a další. Po úspěšném dokončení testů jsou disky označeny speciální etiketou.

Jak si vybrat správný typ disků pro vozidlo?

Při výběru správného typu disků je třeba zvážit několik faktorů, jako je velikost, typ, materiál a kvalita. Typ disků by měl totiž přesně odpovídat vašim jízdním potřebám.

Co se týče velikosti disků, je důležité hledět na parametr průměru a rozteče pro konkrétní model vozidla. Plechové disky se vyrábí v průměrech obvykle od 13 do 17 palců, zatímco hliníkové až do velikosti 20 palců. Rozteč disku, neboli vzdálenost mezi šrouby, bývá různá.

Materiály, které jsou dostupné na trhu jsme již zmínili výše. Pořídit si můžete klasické plechové nebo hliníkové disky, dokonce také disky z titanu nebo magnézia.

Správný výběr by měl být proveden na základě doporučení výrobce vozidla a měl by být proveden po odborné konzultaci s odborníkem.

Jaká je údržba disků?

Pro co nejdelší životnost disků je potřeba pravidelná údržba. Mezi nejdůležitější krok lze zařadit pravidelné čištění disků od brzdového prachu, nečistot a další špíny. K tomu lze použít speciální čisticí prostředky, které disky nepoškozují.

Věděli jste, že na jaře je ten správný čas pro výměnu pneumatik?

Dále dbejte na to, aby disky nebyly poškozené, poškrábané nebo jinak znehodnocené. V případě, že se tak stane, je vhodné nechat je opravit nebo vyměnit za disky nové.

Závěrem: dejte pozor na neodbornou montáž

Závěrem bychom chtěli dát ještě jednu radu: Jestliže jsou disky nevhodně montovány, může to vést k tomu, že vám disky někdo ukradne. Tím pádem klesá hodnota vozidla a co si budeme povídat – pro majitelé vozů toto nikdy není příjemná zkušenost.

Je velmi důležité zajistit, že jsou disky namontovány správně a vozidlo parkujete v bezpečné čtvrti tak, abyste minimalizovali riziko krádeže vašich disků i dalších nebezpečných situacích.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram