
Dobrý den, kolegové řidiči!
Už vás nebaví zastavovat na každé čerpací stanici, protože vaše střeva jsou připravena na nepříjemný dáreček každou chvíli? Bojíte se dlouhých cest, protože nikdy nevíte, kdy vaše střeva začnou stávkovat? Hlavně si nedělejte starosti. Připravili jsme pro vás několik praktických rad, které vám pomohou zvládnout syndrom dráždivého tračníku (IBS-D) s náhlým, neočekávaným průjem na cestách nebo jeho projevy, když většinu času trávíte řízením.
Co je vlastně syndrom dráždivého tračníku s průjmem (IBS-D)?
Nejprve vám řekneme něco více o IBS-D. Syndrom dráždivého tračníku s průjmem (IBS-D) významně ovlivňuje pohodu a každodenní režim člověka. A v situacích, kdy nemáte v blízkosti toaletu, je tato kauza ještě problematičtější. Pochopení podstaty IBS-D a uplatňování praktických strategií může řidičům pomoci účinně zvládat příznaky a zajistit bezpečné a pohodlné řízení.
Syndrom dráždivého tračníku s průjmem (IBS-D) je chronická porucha trávení charakterizovaná opakujícími se bolestmi břicha, nepříjemnými pocity a epizodami řídké nebo vodnaté stolice. Postihuje gastrointestinální trakt, což vede k nepředvídatelnému a naléhavému vyprazdňování, které může být pro řidiče obzvláště nepříjemné. Mezi příznaky IBS-D patří bolesti břicha, opakující se průjmy, nutkání na stolici, změny střevních návyků, nadýmání, plynatost, únava a občasná nevolnost.
Jak se připravit na akutní průjmové epizody?
Nejprve si povíme něco o jídle. Všichni víme, že tučná jídla z fast foodů a kořeněné pochutiny jsou sice chutné, ale mohou vám zničit trávicí systém. Nadýmání a nadměrná plynatost nejsou zrovna nejlepšími příznaky, což potvrdí zejména váš spolucestující sedící vedle vás v plynové masce. Místo toho volte zdravé svačiny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. A držte se dál od energetických a kofeinových nápojů – věřte mi, vaše střeva vám poděkují.
Nyní si promluvme o obávaných přestávkách na toaletu. Všichni jsme to zažili, jedeme po dálnici a najednou máme pocit, že každou chvíli vybouchneme. Klíčem k úspěchu je být připraven. Mějte v autě pro jistotu toaletní papír, vlhčené ubrousky a náhradní oblečení. A nezapomeňte si předem nastudovat odpočívadla na trase, abyste se nedostali do špatné situace.
Co ale dělat, když uvíznete v zácpě a nemůžete se včas dostat na toaletu? Nepropadejte panice. Jen se několikrát zhluboka nadechněte a snažte se uvolnit. Pokud jste opravdu zoufalí, zkuste zadržet prd (nebo dva), dokud nenajdete bezpečné místo k zastavení. A pokud to nepomůže, prostě se uklidněte – jsme lidé a takové věci se mohou stát každému. Věřte mi, že nebudete první.
První pomoc při průjmu?
Ano, přečetli jste si to dobře. První pomoc existuje, takže si můžete snadno vydechnout. Mějte v příhrádce ENTEROSGEL®!
Je to enterosorbent, který při pravidelném užívání účinně působí proti průjmu při IBS a také proti dalším symptomům jako jsou nadýmání, bolesti břicha, křeče a naléhavé návštěvy toalety. I když jste si ho před cestou nestihli předzásobit, můžete ho koupit ve většině lékáren.
Jak ENTEROSGEL® funguje a jaké jsou jeho zvláštní vlastnosti?
Mechanismus ve vysvětlení je velmi jednoduchý, proto se nemusíte tohoto odstavce bát. 🙂 Gel funguje jako houbička, která průchodem trávicím traktem zachytí toxiny a různé škodlivé látky. Důležitým faktorem však také je, že je z těla v procesu defekace zcela vyloučen, aniž by se vstřebal do krevního oběhu, a působí po dobu 12 hodin.
Další kroky při průjmu
Pokud máte před sebou náročný den, ve kterém hodláte strávit hodně času řízením, rozmíchejte obsah sáčku ENTEROSGEL® ve vodě a vypijte jej. Pokud není v blízkosti voda ale i obecně, obsah sáčku nebo dávku z tuby lze sníst bez vody, pokud dobře snášíte konzistenci gelu. Zase ale pokud máte tubu ENTEROSGEL®, dejte si polévkovou lžíci (doufáme, že nějakou u sebe v autě mít budete), 1 lžička se rovná přibližné dávce – cca 15 g. Pokud se u Vás během dne objeví průjem, postup opakujte.
Kdy si mám přípravek vzít? Nejméně hodinu před jídlem a nejlépe nalačno.
Pokud užíváte jiné léky, snažte se mezi užitím přípravku ENTEROSGEL® a léku udělat přestávku alespoň 1 hodinu.
Nakonec je vhodné vyhnout se potravinám, které mohou způsobit zažívací potíže. Dobrý spánek a dostatečný příjem tekutin jistě přispějí ke zlepšení Vašeho celkového stavu.
V neposlední řadě nezapomeňte pečovat o své duševní zdraví. Syndrom dráždivého tračníku s průjmem může být matoucí a stresující, ale v tom nejste sami. Dělejte si přestávky, když potřebujete a nebojte se požádat o podporu svého lékaře nebo terapeuta. Nezapomeňte, že psychoterapie může být jedním z klíčových prostředků pomoci při syndromu dráždivého tračníku. Neváhejte a vyhledejte pomoc.
To je vše, řidiči. Díky zdravým svačinám, přípravě a ENTEROSGEL® se průjmu nemusíte bát a budete moci bez obav vyrazit na cestu.
Reklamní článek
ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek, perorální suspenze indikovaná k symptomatické léčbě akutního průjmu a syndromu dráždivého tračníku s průjmem (IBS-D). Před použitím si pozorně přečtěte příbalový leták. Doporučujeme také konzultace s Vaším lékařem.
Vice informace je na webu enterosgel.eu.